Poprawia komfort życia w domu, a także w pracy, staje się coraz bardziej atrakcyjna, zwłaszcza w dużych kompleksach mieszkaniowych. Jak działa i czy naprawdę jest nam potrzebna? Klimatyzacja, to pewien proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie określonych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Zapewnia prawidłowe warunki do pracy i funkcjonowania człowieka albo optymalne warunki dla danego procesu przemysłowego.
Należy wyróżnić kilka rodzajów klimatyzacji w pomieszczeniach, pierwszym z nich jest klimatyzacja w domu lub w mieszkaniu. Letnie upały są najczęstszym powodem decydowania się na założenie klimatyzatorów. Wysoka temperatura w domowym zaciszu sprawia, iż stajemy się nadmiernie senni i przemęczeni, natomiast w pomieszczeniach klimatyzowanych komfort przebywania znacznie się podnosi. Zimą z kolei chcemy mieć też możliwość dogrzania domowych pomieszczeń, nowoczesne klimatyzatory również oczyszczają i nawilżają powietrze. Klimatyzowane powietrze jest zdrowe i czyste, filtry pochłaniają z niego kurz, pyłki i dym, kwestia ta jest bardzo ważna dla alergików, właśnie takie urządzenia wybieramy coraz częściej do wyposażenia mieszkania. Obecnie na rynku mamy wiele modeli klimatyzatorów, różnią się nie tylko wyglądem, ale i funkcjami, na przykład wbudowanym modułem WiFi, który umożliwia sterowanie nimi na dużą odległość przez Internet. Jaki rodzaj więc wybrać, stacjonarny czy przenośny? Kupując przenośny na pewno unikniemy kosztów i kłopotów z montażem urządzenia. Jego atutem jest to, że można go zabrać zawsze tam, gdzie się akurat przebywa. Klimatyzatory stacjonarne typu Split, to zdaniem fachowców najlepsze rozwiązanie w miejscu gdzie schładzanie potrzebne jest przez całe lato, pracuje cicho i wydajnie. Popularny jest również Multisplit, system, który sprawdza się w domach potrzebujących chłodzenia kilku pomieszczeń w tym samym czasie. Inwestując w klimatyzację należy zwrócić uwagę na poziom hałasu, jest to dość ważny parametr, szczególnie dla osób wrażliwych na szum.
Pomieszczenia mieszkalne są klimatyzowane w większości dla komfortu i wygody, inaczej sytuacja wygląda w pomieszczeniach pracowniczych ( biura, sklepy ) oraz zakładach przemysłowych.
Klimatyzacja w biurze to już standard, przestała być już luksusem. Pozwala ona na bardziej efektywną pracę, kiedy na zewnątrz jest upał. Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach są w stanie bardziej skupić się na swojej pracy. Dodatkowo powietrze jest oczyszczone z pyłu, kurzu i bakterii. Prawidłowa temperatura w pracy waha się pomiędzy 20 – 25 stopni C. Nie może być zbyt wysokiej różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz biura, a tą panującą na zewnątrz, takie rozbieżności mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników. Należy również pamiętać o prawidłowej konserwacji klimatyzatora, nie serwisowane urządzenie staje się skupiskiem bakterii, grzybów i pasożytów, które będziemy wdychać wraz z powietrzem. Wybierając klimatyzację musimy też pamiętać o powierzchni pomieszczenia, ilości okien i urządzeń wytwarzających dodatkowe ciepło. O ile klimatyzacja w biurze to swego rodzaju wygoda, to ta w firmach przemysłowych to już wymóg ogólny. Przy zbyt wysokich temperaturach spada koncentracja pracowników, co w przypadku zakładów przemysłowych może być nawet niebezpieczne, niski poziom koncentracji to ryzyko wypadków. Odpowiednia wentylacja to nie tylko ochrona przed temperaturą czy zapyleniem, ale również przed oparami substancji chemicznych, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Stosuje się wtedy tak zwane klimatyzatory precyzyjne, gdzie poza temperaturą należy kontrolować wilgotność powietrza za pomocą nawilżania i osuszania. Specjalnej klimatyzacji wymaga na pewno branża IT, w szczególności pomieszczenia takie jak: serwerownia, Data Center, pomieszczenia UPC i rozdzielni energetycznych. Laboratoria również potrzebują stałej kontroli temperatury i wilgotności powietrza, jest to konieczne do prowadzenia badań naukowych. Precyzyjnych urządzeń wymaga też przemysł spożywczy, mleczarski, medyczny, skarbce bankowe, a także obiekty wojskowe.
Jakie korzyści przynosi nam klimatyzowane powietrze, czy warto inwestować w klimatyzatory? Człowiek przebywający w pomieszczeniu, w którym panuje odpowiadająca mu temperatura i wilgotność powietrza czuje się komfortowo. Możliwość obniżania lub zwiększania temperatury to na pewno ogromne ułatwienie. Skutkiem tak precyzyjnej regulacji jest lepsze samopoczucie w domu, natomiast w pracy zyskujemy bezpieczeństwo oraz wyższe wyniki pracowników.