warto inwestować w energooszczędny klimatyzator

Czy warto inwestować w energooszczędny klimatyzator?

Chociaż Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, lato potrafi dać się we znaki. W szczególnie upalne dni ulgę przyniesie klimatyzacja domowa, która stworzy dogodne warunki do życia, pracy i odpoczynku. Dlatego warto ją mieć. Przy wyborze klimatyzatora należy zwrócić uwagę na jego energooszczędność. Dlaczego to ważny parametr?

Energooszczędna klimatyzacja domowa – czy warto?

Upalne dni zdarzają się w Polsce coraz częściej. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka sposobów, by skutecznie ochronić się przed wysokimi temperaturami. Jednym z nich jest klimatyzacja domowa, która pozwala normalnie funkcjonować, nawet gdy za oknem żar leje się z nieba. Przy wyborze klimatyzatora należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów technicznych. Pozwoli to kupić wysokiej jakości urządzenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb domowników.

Obok mocy klimatyzatora istotną kwestią jest jego energooszczędność. Im mniej prądu zużywa sprzęt, tym w mniejszym stopniu obciąża domowy budżet. Jest również przyjaźniejszy środowisku naturalnemu. Za najbardziej energooszczędne uznaje się urządzenia klasy A (oznakowane na zielono). Natomiast najwięcej prądu zużywają sprzęty o klasie energetycznej G (oznakowane kolorem czerwonym).

W ramach kategorii A można wyodrębnić trzy podkategorie:

  • A+,
  • A++,
  • A+++.

Wymagania dla poszczególnych klas energetycznych zostały opracowane w 2002 r, a od tego czasu wiele się zmieniło. Produkowane urządzenia zużywają coraz mniej prądu, a ich efektywność energetyczna rośnie, stąd potrzeba dodatkowego oznakowania. Mówiąc w skrócie: im więcej plusów, tym lepiej.

Co ważne, wyższa klasa energetyczna najczęściej oznacza wyższą cenę sprzętu. Z drugiej jednak strony pozwala obniżyć koszty eksploatacji urządzenia. Dlatego zakup energooszczędnego klimatyzatora uznaje się za transakcję WIN-WIN.

Energooszczędny klimatyzator – nie tylko chłodzenie

Wbrew pozorom energooszczędny klimatyzator wcale nie musi oznaczać pogorszonej efektywności. Moc urządzenia dobiera się bowiem do metrażu pomieszczenia, które ma być chłodzone. Odpowiednio dopasowany sprzęt sprosta potrzebom użytkowników, dzięki czemu zyskają komfortową do życia przestrzeń.

Co ważne, nowoczesne urządzenia można wykorzystać nie tylko do chłodzenia, ale i ogrzewania wnętrz. W tym wypadku warto zwrócić uwagę również na wydajność grzewczą sprzętu. Odpowiednio dobrane urządzenie może nawet całkowicie zastąpić tradycyjne źródła ciepła. Doskonale sprawdza się w okresach przejściowych i w trakcie chłodniejszych dni letnich. Nie wymaga przy tym żadnego zaangażowania. Wystarczy parę kliknięć, by popłynęło z niego ciepłe powietrze.

Klimatyzatory nie tylko zapewniają odpowiednią temperaturę, ale również są wyposażone w systemy, które oczyszczają powietrze z kurzu, pyłu, a nawet drobnoustrojów. Dzięki temu są polecane do domów, w których mieszkają alergicy.

Funkcja oczyszczania powietrza przydaje się zwłaszcza w te dni, kiedy poziom smogu przekracza możliwe normy, co pozwala unikać otwierania okien. Co więcej, nowoczesne klimatyzatory pochłaniają również nieprzyjemne zapachy. Pozytywnie wpływa to na komfort przebywania we wnętrzu.

Klimatyzator to praktyczny sprzęt, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy Ci na osiągnięciu określonej temperatury – w salonie, gabinecie, sypialni, a nawet w całym domu. W razie potrzeb ochłodzi lub ogrzeje wnętrza, przynosząc upragniony komfort. Przy jego wyborze zwróć uwagę na parametr energooszczędności. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej kosztować Cię będzie eksploatacja sprzętu.

Oceń post

Comments are closed.