Trochę historii

Istnieje wiele rodzajów wentylacji, zaczynając od naturalnej, przez grawitacyjną, a kończąc na mechanicznej. Każda z nich ma swoje wady, zalety oraz zastosowania. Nie zmienia to jednak faktu, że łączy ich jedna wspólna cecha – każda z nich jest niezwykle ważna. Brak odpowiedniej wentylacji będzie powodował wiele nieprzyjemnych objawów – bóle głowy, bóle zatok czy mdłości. W znaczny sposób obniży to koncentrację, a jednocześnie negatywnie wpłynie na ogólny stan zdrowia. Z tego powodu jeżeli chodzi o wentylację można ująć to pokrótce – warto, natomiast – nie warto z tym dyskutować.

Klimatyzację wymyślono jeszcze w starożytnym Rzymie. Chłodzono wtedy powietrze polewając podłogę wodą i zwiększając przewiew powietrza.
Pierwsze szanse aby stworzyć klimatyzator we współczesnym sensie – pojawiły się w 1820 roku. Czyli względnie niedawno. Wiązało się to z odkryciem angielskiego naukowca Michaela Fardaya, który odkrył, że przy odpowiedniej obróbce amoniaku można wytworzyć lód.

Zainteresowali się tym naukowcy z całego świata. Jednym z nich był John Gorrie z Florydy, który wpadł na pomysł opracowania na podstawie angielskiej technologii obróbki amoniaku na to jak stworzyć pierwszy klimatyzator. Był całkiem bliski osiągnięcia sukcesu.

Niestety jego dyrektor do spraw finansowych umarł, a bez niego Gorrie – zbankrutował w latach 50. XIX wieku i opóźniło to wynalezienie klimatyzatora aż o 50 lat. Jednak prawdziwa klimatyzacja powstała w 1902 roku, kiedy Willis Haviland Carrier wynalazł pierwszą jednostkę AC do chłodzenia firmy poligraficznej.

Klimatyzacja jest wynalazkiem, który dla większości jest już  koniecznością, a niedawno był   luksusem, w chwili obecnej stał się dość powszechny. Klimatyzatory co raz częściej pojawiają się w naszych domach, mieszkaniach czy biurach. Z pewnością to urządzenie zapewnia większy komfort w upalne dni. Wraz z rosnącą popularnością klimatyzatorów, rośnie także dostępność urządzeń do sterowania nimi. W dobie wszechobecnych smarfonów i licznych aplikacji, za pomocą jednego urządzenia możemy sterować wieloma sprzętami w domu. Kwestią czasu było aż powstanie klimatyzator pozwalający na sterowanie iPhonem dzięki specjalnej aplikacji. Łączy się ona z urządzeniem za pomocą Wi-Fi i może być stosowana zarówno do klimatyzatorów zewnętrznych jak i umieszczanych wewnątrz budynków. Ich dużym atutem jest bardzo cicha praca, co nie utrudnia codziennych czynności.

Zdrowa czy niezdrowa?

To czy klimatyzacja będzie sprzyjała czy zagrażała naszemu zdrowiu zależy tylko i wyłącznie od nas. Wszystkie zachorowania przypisywane klimatyzacji spowodowane są jej nieprawidłowemu użytkowaniu. Wyszczególnimy te nieprawidłowości:
–    Nieprawidłowy dobór – jeśli pomieszczenie jest małe klimatyzator nie powinien być przewymiarowany. Urządzenie zbyt dużej mocy, szczególnie starszego typu może powodować zbyt duży ruch powietrza i nadmierne wychłodzenie.
–    Nieprawidłowy montaż – klimatyzacja powinna chłodzić powietrze, a nie jej użytkowników. Niedopuszczalny jest montaż w taki sposób, by wiało nam po plecach.
–    Nieprawidłowa eksploatacja – użytkownicy bardzo często ustawiają najniższą możliwą temperaturę w połączeniu z maksymalną mocą nawiewu skierowaną prosto na nich. Warto dodać, że zbyt duża różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz negatywnie wpływa na zdrowie. Zaleca się różnice nie większą niż 8C
–    Brak konserwacji – czyszczenie klimatyzacji jest równie ważne jak wymiana oleju w aucie na czas. Jeśli nie wykonujemy przeglądów serwisowych regularnie to urządzenie może pokryć się pleśnią.

Klimatyzacja z pewnością nie szkodzi zdrowiu, trzeba tylko umiejętnie z niej korzystać, co nie jest trudne. Przy każdym montażu klimatyzatora należy nasi eksperci na pewno w sposób prosty i klarowny przedstawią zasady korzystania z urządzenia.

Oceń post

Comments are closed.