Klimatyzacja w mieszkaniu

Konserwacja klimatyzacji – na czym polega?

Prawidłowe użytkowanie systemu klimatyzacji znacząco wydłuża jego żywotność. Daje również gwarancję, że wszelkie właściwości sprzętów zamontowanych w mieszkaniu zostaną utrzymane. Żeby jednak cały czas spełniały one swoje zadania, muszą być też regularnie konserwowane.

Bez tego w dość krótkim czasie zaczną pojawiać się pierwsze problemy, związany na przykład z nieodpowiednią mocą procesu chłodzenia. Do tego dojść może głośna praca klimatyzacji, brak możliwości uruchomienia poszczególnych funkcji, a także wiele innych problemów. Prawidłowe konserwacja pozwala tego uniknąć. Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób powinna być realizowana.

Czynności konserwacyjne systemu klimatyzacji w mieszkaniu


Zadaniem zdecydowanie najistotniejszym wydaje się odpowiednie czyszczenie zamontowanych sprzętów. I choć nowoczesne modele są w większości bezobsługowe, a w ich budowach znajdują się specjalne filtry, i tak zanieczyszczenia mogą okazać się problematyczne. Mowa tu szczególnie o:

  • wilgoci – klimatyzacja w mieszkaniu skutecznie chłodzi powietrze, co pozwala na wygodną regulację temperatury w pomieszczeniach. Prowadzi to jednak również do nagromadzenia wilgoci w urządzeniu, która stwarza dobre warunki do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów,
  • brud – nawet pomimo obecności filtrów, powietrze przechodzące przez klimatyzator może zostawiać za sobą kurz i inne zanieczyszczenia. To zaś spowoduje głośniejszą pracę sprzętu. Będzie on ponadto pobierał więcej energii, gdyż spadnie jego wydajność,
  • pleśń – pojawia się w skrajnych przypadkach, gdy klimatyzacja w mieszkaniu nie była czyszczona od dłuższego czasu. Jej obecność jest bardzo niekorzystna nie tylko dla samego urządzenia, ale też dla osób przebywających w pomieszczeniu.

Warto podkreślić, czyszczona powinna być zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna (skraplacz), która również narażona jest na zabrudzenia.

Nie tylko czyszczenie – jak wygląda konserwacja klimatyzacji w mieszkaniu?


Choć regularne pozbywanie się zabrudzeń jest bardzo ważne i pozwala uniknąć wielu problemów, nie jest to jedyna czynność, jaką należy się zająć. Bez względu na to, jaki dokładnie system jest wykorzystywany. Spośród czynności konserwacyjnych realizowanych szczególnie często, należy wymienić przede wszystkim:

  • analiza stanu najważniejszych części – klimatyzacja w mieszkaniu składa się z takich elementów jak parownik, skraplacz, filtry, sterowniki czy też przewody. Nawet w przypadku najlepszego systemu warto regularnie sprawdzać ich kondycję. Pozwoli to uniknąć poważniejszych awarii,
  • odgrzybianie – jeśli w obsługiwanych urządzeniach pojawią się grzyby, trzeba działać natychmiast. Bagatelizowanie tego problemu stworzy realne zagrożenie dla zdrowia osób wdychających powietrze schładzane przez taki klimatyzator,
  • dezynfekcja – zarówno jednostek wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jest zazwyczaj przeprowadzana w ramach czyszczenia, tak aby zneutralizować groźne mikroorganizmy,
  • przegląd klimatyzacji – polega on między innymi na sprawdzeniu szczelności sprzętu, a także analizie budowy przewodów. Do tego dojść może wymiana niektórych elementów oraz części.

Bez względu na jej zakres i specyfikę, konserwację klimatyzacji w mieszkaniu warto powierzyć specjalistom. Zwłaszcza gdy ma ona składać się z tak skomplikowanych działań, jak odgrzybianie. Fachowcy dysponują specjalnie dopasowanym sprzętem, mają również pełną wiedzę na temat budowy oraz działania klimatyzacji. Dzięki temu są w stanie przeprowadzić cały proces w sposób skuteczny. Szczególnie w okresie gwarancji gdyż wymogiem wszystkich producentów dostępnych na polskim rynku jest aby przeglądy w tym czasie były przeprowadzane regularnie przez certyfikowany personel. W przeciwnym przypadku utracimy gwarancję.

Oceń post

Comments are closed.