Klimatyzacja w biurze przestała być już luksusem, a stała się standardem. Warto sprawdzić jaka jest odpowiednia i jak prawidłowo ją użytkować, jest to niezwykle ważne.
Czy będziemy potrzebowali częstego serwisu? O tym decyduje przede wszystkim właściwa eksploatacja instalacji. Do najczęściej popełnianych błędów w użytkowaniu klimatyzacji należy praca urządzenia przez całą dobę. W wielu firmach w ogóle nie wyłącza się klimatyzacji, przez co naraża się pracowników na problemy zdrowotne, a firmę na duże straty finansowe .
Najbardziej popularne klimatyzatory pochłaniają powietrze z pomieszczenia, filtrują, ochładzają, osuszają oraz dogrzewają je, a potem znów oddają. Przy użytkowaniu takich urządzeń trzeba pamiętać o okresowym wietrzeniu pomieszczenia, co zapewni stały dopływ świeżego powietrza, a pracujący klimatyzator efektywnie oczyści je z brudu i kurzu. W przypadku urządzeń bardziej zaawansowanych technicznie oczyści je również z drobnoustrojów.
Często użytkownicy klimatyzacji ustawiają niewłaściwe parametry, w upalne dni ustawiają urządzenia na jak najniższą temperaturę i dość mocny nadmuch. Jest to ogromnym błędem, ponieważ po wyjściu z biura nasz organizm narażony jest na szok termiczny. Według specjalistów zalecane jest ustawienie klimatyzacji o 3 – 4 stopnie niższe niż temperatura na zewnątrz. Jaką klimatyzację wybrać do biura? Istotna jest ilość pomieszczeń do klimatyzowania oraz ich rozmieszczenie. Pod uwagę należy wziąć także liczbę osób pracujących oraz to jakie sprzęty emitują ciepło, na przykład komputery czy kopiarki. Trzeba dobrze przemyśleć jakie miejsce będzie odpowiednie na umieszczenie klimatyzatora. Przedstawiamy kilka rodzajów klimatyzatorów.
* klimatyzator naścienny
Podobnie jak w mieszkaniach tak i w biurach, najczęściej montowane są klimatyzatory naścienne. Jednak w nowym budownictwie przeznaczonym wyłącznie na biura, stosuje się już urządzenia kanałowe lub przypodłogowe. Klimatyzatory naścienne w zależności od mocy chłodniczej mają wymiary 80 do 100 cm szerokości, 28 cm wysokości i odstają od ściany na około 20 cm. Istnieje możliwość sprawdzenia czy mamy odpowiednią ilość miejsca na zamontowanie takiego urządzenia i czy mamy gdzie powiesić agregat zewnętrzny. Jeśli mamy wiele pomieszczeń w biurze, możemy zastanowić się nad wykorzystaniem urządzeń typu multisplit. To idealne rozwiązanie dla małych biur, ponieważ nie ma miejsca na montaż wielu agregatów. Każdy użytkownik może ustawić dowolną temperaturę, prędkość nawiewu i kąt nadmuchu powietrza.
* klimatyzatory kasetonowe
Klimatyzator kasetonowy jest bardzo popularny w pomieszczeniach gdzie zastosowano sufit podwieszany. Przy czym przestrzeń pomiędzy sufitem podwieszanym, a właściwym sufitem musi wynosić co najmniej 30 cm. Przestrzeń jest potrzebna do schowania parownika oraz dodatkowo wykorzystywana jest do położenia instalacji chłodniczej i odpływu skroplin.
* klimatyzatory kanałowe (schowane nad sufitem)
Urządzenie wewnętrzne montowane jest w przestrzeni sufitowej i od niego rozprowadzane są przewody nadmuchowe zakończone anemostatem. Ilość i wielkość kanałów zależna jest od mocy chłodniczej urządzenia. Do montażu takiego klimatyzatora potrzebujemy 30 cm przestrzeni sufitowej.
* klimatyzator sufitowy
Urządzenia tego typu są dosyć pokaźnych rozmiarów i dlatego rzadko stosuje się je do pomieszczeń biurowych. Dodatkowo są to klimatyzatory głośniejsze od pozostałych, co może przeszkadzać w ich użytkowaniu.
* klimatyzatory multi VRF
Kiedy mamy do klimatyzowania wiele pomieszczeń na przykład 15 i więcej możemy zastosować system VRF. Do jednego agregatu podłączamy na przykład 15 urządzeń, klimatyzujących nasze biura. Urządzenia wewnętrzne mogą być każdego rodzaju: naścienne, kasetonowe, kanałowe, przysufitowe.