SAMSUNG

Na jakie awarie narażone są klimatyzatory przemysłowe?

Dzięki swoim parametrom technicznym, a także zaimplementowanym technologiom, klimatyzatory przemysłowe są w stanie zapewnić niezwykle sprawne, wydajne działanie. Niestety, po pewnym czasie mogą również ulegać mniejszym bądź większym awariom. Czego dotyczą najczęściej?

Lista tego typu problemów może być dość długa. Już na wstępie warto więc podkreślić, że wielu z nich da się uniknąć. Ogromne znaczenie ma między innymi to, w jaki sposób zostanie zamontowana klimatyzacja przemysłowa. Warszawa to miasto, w którym dość łatwo znaleźć można firmy, które nie tylko dostarczają odpowiednie systemy, ale również zajmują się ich zakładaniem.

Współpraca z takimi profesjonalistami okaże się znacznie korzystniejsza od działania na własną rękę. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, aby uniknąć ewentualnych błędów montażowych, które w wielu przypadkach prowadzą do powstania poważnych usterek.

Co w klimatyzacji przemysłowej psuje się najczęściej?

Warto pamiętać, że omawiane urządzenia często pracują w znacznie trudniejszych warunkach, niż modele domowe. Dotyczyć może to między innymi wyższego poziomu zanieczyszczeń, jakie pojawiają się w budynkach przemysłowych, zmiennych temperatur, wysokiej wilgotności, czy też po prostu konieczności pracy na wysokich obrotach przez długi czas. Poniżej prezentujemy zdecydowanie najczęściej pojawiające się awarie, na które narażona jest klimatyzacja przemysłowa.

 • Brak czynnika chłodzącego – gdy zaczyna go brakować, efektywna praca klimatyzatora staje się niemożliwa. Z jakiego jednak powodu dochodzi do utraty czynnika chłodzącego? Problemem może okazać się nieszczelność układu, a także wspomniane wcześniej błędy montażowe.
 • Zanieczyszczona instalacja – niedrożność często jest wynikiem zbyt rzadkich lub niewystarczających prac konserwacyjnych. Urządzenia należy regularnie czyścić, w przeciwnym wypadku dojść może do nieskutecznego odprowadzania skroplin i znacznego spadku wydajności całego systemu. Do tego trzeba dodać ponadto mocno zabrudzone filtry, w których mogą rozwijać się groźne mikroorganizmy.
 • Awarie sprężarek i wentylatorów – bardzo często dochodzi do nich w wyniku nieprawidłowej eksploatacji sprzętu, jak również przegrzania jednostki zewnętrznej. Z tego powodu należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do systemu. Zawarte w niej informacje mogą pomóc w uniknięciu tego typu problemów.
 • Uszkodzenie podzespołów – powodów tej usterki może być wiele. Często winne są trudne warunki, w jakich musi pracować klimatyzator, spore zanieczyszczenia, a także, ponownie, błędy montażowe. W przypadku zniszczenia podzespołów elektronicznych, konieczna będzie ich wymiana.

Klimatyzacja przemysłowa – Warszawa

Współpraca z odpowiednimi dostawcami i specjalistami to często najlepszy sposób na uniknięciu wielu awarii. A przynajmniej na znaczne ograniczenie częstotliwości ich występowania.

Dzięki niej możliwy staje się najpierw wybór odpowiednich urządzeń, a następnie ich prawidłowy montaż. Uwzględniający specyfikę pomieszczenia i miejsca instalacji, jak również aktualne zapotrzebowanie na moc chłodzącą. To właśnie zły dobór urządzeń, a także nieodpowiedni montaż, najczęściej prowadzą do zwiększenia awaryjności systemu.

Postawienie na właściwych specjalistów okaże się więc dobrym sposobem na to, aby zaoszczędzić masę czasu, pieniędzy i nerwów. Do tego dochodzi możliwość uzyskania wysokiej sprawności systemu, który zagwarantuje spełnienie wszystkich potrzeb zakładu oraz pracujących w nim osób.

Kimatyzacja do mieszkania Warszawa 11

Klimatyzacja – zalety

Coraz gorętsza aura sprawia, że montaż klimatyzacji cieszy się sporym uznaniem. Już nie tylko biura wyposażone są w urządzenia chłodzące, ale i domy oraz mieszkania. Dlaczego warto zdecydować się na ten krok? Jakie zalety ma klimatyzacja?

Montaż klimatyzacji – najważniejsze zalety

Wbrew pozorom klimatyzacja nie tylko jest źródłem upragnionego chłodu w ciepłe dni, ale również wpływa na jakość powietrza. Nic więc dziwnego, że wiele osób poprzedza wybór systemu wnikliwą analizą jego zalet i wad. Jakie korzyści ma klimatyzacja?

 1. Zapewnia wysoki komfort termiczny. Możliwość ochłodzenia wnętrza to największy atut klimatyzacji. Gdy za oknem doskwiera upał, wewnątrz panują przyjemne warunki, które zapewniają wysoki komfort mieszkania. Niższa temperatura jest wskazana nie tylko za dnia, ale i nocą. Zapewnia bowiem komfortowy sen.

Na dodatek część dostępnych na rynku systemów klimatyzacji jest wyposażona w funkcję grzania. Gdy więc na zewnątrz jest chłodno, pomieszczenia można dogrzać, co zapewni wysoki komfort przebywania w nich.

 1. Jest łatwa i intuicyjna w obsłudze. Żeby uruchomić klimatyzację, w zasadzie wystarczy nacisnąć jeden przycisk na pilocie. Do zestawu dołączana jest jasna instrukcja obsługi, dzięki której z łatwością można poznać zasady użytkowania systemu, tak aby zapewniał on maksimum komfortu, a jednocześnie cechował się długą żywotnością.
 1. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. Od czasu do czasu należy wyczyścić filtry klimatyzatora lub wymienić je na nowe. Warto również zlecać regularne przeglądy techniczne (raz w roku), co pozwoli zachować klimatyzację w nienagannym stanie i zapewni prawidłowość jej działania.
 1. Oczyszcza powietrze. Klimatyzacja nie tylko chłodzi i ogrzewa powietrze, ale również – dzięki zastosowanym filtrom – oczyszcza je. Dlatego jej montaż jest wskazany w pomieszczeniach, gdzie przebywają alergicy i astmatycy. Powietrzem pozbawionym pyłków i zanieczyszczeń łatwiej się bowiem oddycha.

Co ważne, aby klimatyzacja była bezpieczna dla osób borykających się z problemami układu oddechowego, należy ją regularnie czyścić. W przeciwnym razie mogą się w niej rozwijać szkodliwe drobnoustroje, np. zarodniki grzybów.

 1. Osusza powietrze. Klimatyzacja eliminuje z powietrza zbędną wilgoć, co zapobiega rozwojowi pleśni i szkodliwych dla zdrowia człowieka drobnoustrojów. Najnowsze systemy co wyposażone w regulację wilgotności powietrza, co pozwala dostosować panujące warunki do indywidualnych potrzeb użytkownika.
 1. Jest łatwa w montażu. Na rynku działa wiele profesjonalnych firm, które zajmują się montażem klimatyzacji. Działają szybko i sprawnie, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się chłodnym powietrzem praktycznie od ręki. Warto jednak mieć na uwadze, że najlepsi fachowcy często mają zajęty terminarz na kilka tygodni, a nawet miesięcy wprzód. Cierpliwość jednak popłaca.

Warto również sprawdzić, czy montaż klimatyzacji w danym obiekcie nie wymaga dodatkowych formalności, takich jak np. pozyskanie zgody od spółdzielni mieszkaniowej. Wówczas czas oczekiwania na realizację projektu systemu klimatyzacji może się wydłużyć.

 1. Jest wydajna. Stały rozwój technologii sprawia, że klimatyzatory są coraz wydajniejsze, a jednocześnie zużywają mniej energii. To dobra wiadomość nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i domowego budżetu.

Montaż klimatyzacji ma wiele zalet. System nie tylko chłodzi lub ogrzewa wnętrza, ale również oczyszcza powietrze, dzięki czemu jest ono wolne od drobnoustrojów. Wszystko to przekłada się na wysoki komfort przebywania w pomieszczeniach.

warto inwestować w energooszczędny klimatyzator

Czy warto inwestować w energooszczędny klimatyzator?

Chociaż Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, lato potrafi dać się we znaki. W szczególnie upalne dni ulgę przyniesie klimatyzacja domowa, która stworzy dogodne warunki do życia, pracy i odpoczynku. Dlatego warto ją mieć. Przy wyborze klimatyzatora należy zwrócić uwagę na jego energooszczędność. Dlaczego to ważny parametr?

Energooszczędna klimatyzacja domowa – czy warto?

Upalne dni zdarzają się w Polsce coraz częściej. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka sposobów, by skutecznie ochronić się przed wysokimi temperaturami. Jednym z nich jest klimatyzacja domowa, która pozwala normalnie funkcjonować, nawet gdy za oknem żar leje się z nieba. Przy wyborze klimatyzatora należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów technicznych. Pozwoli to kupić wysokiej jakości urządzenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb domowników.

Obok mocy klimatyzatora istotną kwestią jest jego energooszczędność. Im mniej prądu zużywa sprzęt, tym w mniejszym stopniu obciąża domowy budżet. Jest również przyjaźniejszy środowisku naturalnemu. Za najbardziej energooszczędne uznaje się urządzenia klasy A (oznakowane na zielono). Natomiast najwięcej prądu zużywają sprzęty o klasie energetycznej G (oznakowane kolorem czerwonym).

W ramach kategorii A można wyodrębnić trzy podkategorie:

 • A+,
 • A++,
 • A+++.

Wymagania dla poszczególnych klas energetycznych zostały opracowane w 2002 r, a od tego czasu wiele się zmieniło. Produkowane urządzenia zużywają coraz mniej prądu, a ich efektywność energetyczna rośnie, stąd potrzeba dodatkowego oznakowania. Mówiąc w skrócie: im więcej plusów, tym lepiej.

Co ważne, wyższa klasa energetyczna najczęściej oznacza wyższą cenę sprzętu. Z drugiej jednak strony pozwala obniżyć koszty eksploatacji urządzenia. Dlatego zakup energooszczędnego klimatyzatora uznaje się za transakcję WIN-WIN.

Energooszczędny klimatyzator – nie tylko chłodzenie

Wbrew pozorom energooszczędny klimatyzator wcale nie musi oznaczać pogorszonej efektywności. Moc urządzenia dobiera się bowiem do metrażu pomieszczenia, które ma być chłodzone. Odpowiednio dopasowany sprzęt sprosta potrzebom użytkowników, dzięki czemu zyskają komfortową do życia przestrzeń.

Co ważne, nowoczesne urządzenia można wykorzystać nie tylko do chłodzenia, ale i ogrzewania wnętrz. W tym wypadku warto zwrócić uwagę również na wydajność grzewczą sprzętu. Odpowiednio dobrane urządzenie może nawet całkowicie zastąpić tradycyjne źródła ciepła. Doskonale sprawdza się w okresach przejściowych i w trakcie chłodniejszych dni letnich. Nie wymaga przy tym żadnego zaangażowania. Wystarczy parę kliknięć, by popłynęło z niego ciepłe powietrze.

Klimatyzatory nie tylko zapewniają odpowiednią temperaturę, ale również są wyposażone w systemy, które oczyszczają powietrze z kurzu, pyłu, a nawet drobnoustrojów. Dzięki temu są polecane do domów, w których mieszkają alergicy.

Funkcja oczyszczania powietrza przydaje się zwłaszcza w te dni, kiedy poziom smogu przekracza możliwe normy, co pozwala unikać otwierania okien. Co więcej, nowoczesne klimatyzatory pochłaniają również nieprzyjemne zapachy. Pozytywnie wpływa to na komfort przebywania we wnętrzu.

Klimatyzator to praktyczny sprzęt, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy Ci na osiągnięciu określonej temperatury – w salonie, gabinecie, sypialni, a nawet w całym domu. W razie potrzeb ochłodzi lub ogrzeje wnętrza, przynosząc upragniony komfort. Przy jego wyborze zwróć uwagę na parametr energooszczędności. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej kosztować Cię będzie eksploatacja sprzętu.

Konserwacja klimatyzacji – na czym polega?

Prawidłowe użytkowanie systemu klimatyzacji znacząco wydłuża jego żywotność. Daje również gwarancję, że wszelkie właściwości sprzętów zamontowanych w mieszkaniu zostaną utrzymane. Żeby jednak cały czas spełniały one swoje zadania, muszą być też regularnie konserwowane.

Bez tego w dość krótkim czasie zaczną pojawiać się pierwsze problemy, związany na przykład z nieodpowiednią mocą procesu chłodzenia. Do tego dojść może głośna praca klimatyzacji, brak możliwości uruchomienia poszczególnych funkcji, a także wiele innych problemów. Prawidłowe konserwacja pozwala tego uniknąć. Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób powinna być realizowana.

Czynności konserwacyjne systemu klimatyzacji w mieszkaniu


Zadaniem zdecydowanie najistotniejszym wydaje się odpowiednie czyszczenie zamontowanych sprzętów. I choć nowoczesne modele są w większości bezobsługowe, a w ich budowach znajdują się specjalne filtry, i tak zanieczyszczenia mogą okazać się problematyczne. Mowa tu szczególnie o:

 • wilgoci – klimatyzacja w mieszkaniu skutecznie chłodzi powietrze, co pozwala na wygodną regulację temperatury w pomieszczeniach. Prowadzi to jednak również do nagromadzenia wilgoci w urządzeniu, która stwarza dobre warunki do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów,
 • brud – nawet pomimo obecności filtrów, powietrze przechodzące przez klimatyzator może zostawiać za sobą kurz i inne zanieczyszczenia. To zaś spowoduje głośniejszą pracę sprzętu. Będzie on ponadto pobierał więcej energii, gdyż spadnie jego wydajność,
 • pleśń – pojawia się w skrajnych przypadkach, gdy klimatyzacja w mieszkaniu nie była czyszczona od dłuższego czasu. Jej obecność jest bardzo niekorzystna nie tylko dla samego urządzenia, ale też dla osób przebywających w pomieszczeniu.

Warto podkreślić, czyszczona powinna być zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna (skraplacz), która również narażona jest na zabrudzenia.

Nie tylko czyszczenie – jak wygląda konserwacja klimatyzacji w mieszkaniu?


Choć regularne pozbywanie się zabrudzeń jest bardzo ważne i pozwala uniknąć wielu problemów, nie jest to jedyna czynność, jaką należy się zająć. Bez względu na to, jaki dokładnie system jest wykorzystywany. Spośród czynności konserwacyjnych realizowanych szczególnie często, należy wymienić przede wszystkim:

 • analiza stanu najważniejszych części – klimatyzacja w mieszkaniu składa się z takich elementów jak parownik, skraplacz, filtry, sterowniki czy też przewody. Nawet w przypadku najlepszego systemu warto regularnie sprawdzać ich kondycję. Pozwoli to uniknąć poważniejszych awarii,
 • odgrzybianie – jeśli w obsługiwanych urządzeniach pojawią się grzyby, trzeba działać natychmiast. Bagatelizowanie tego problemu stworzy realne zagrożenie dla zdrowia osób wdychających powietrze schładzane przez taki klimatyzator,
 • dezynfekcja – zarówno jednostek wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jest zazwyczaj przeprowadzana w ramach czyszczenia, tak aby zneutralizować groźne mikroorganizmy,
 • przegląd klimatyzacji – polega on między innymi na sprawdzeniu szczelności sprzętu, a także analizie budowy przewodów. Do tego dojść może wymiana niektórych elementów oraz części.

Bez względu na jej zakres i specyfikę, konserwację klimatyzacji w mieszkaniu warto powierzyć specjalistom. Zwłaszcza gdy ma ona składać się z tak skomplikowanych działań, jak odgrzybianie. Fachowcy dysponują specjalnie dopasowanym sprzętem, mają również pełną wiedzę na temat budowy oraz działania klimatyzacji. Dzięki temu są w stanie przeprowadzić cały proces w sposób skuteczny. Szczególnie w okresie gwarancji gdyż wymogiem wszystkich producentów dostępnych na polskim rynku jest aby przeglądy w tym czasie były przeprowadzane regularnie przez certyfikowany personel. W przeciwnym przypadku utracimy gwarancję.

Klimatyzacja – komfort i zdrowie

Klimatyzatory rozgościły się w naszym życiu na dobre. W naszym kraju już od dość dawna nikogo nie dziwi klimatyzacja w biurze, w samochodzie, czy w sklepie osiedlowym, a jej obecność przestaje i zaskakiwać w domu czy nawet w mieszkaniu. Powód jest bardzo prosty, klimatyzacja jest coraz tańsza w stosunku do naszych zarobków, kredyty łatwo dostępne, a podnoszenie sobie komfortu życia przestało być postrzegane jako zadzieranie nosa. Ponadto klimatyzator w domu, czy miejscu pracy nie tylko pomaga żyć i funkcjonować w upalne dni, ale wbrew pozorom jest to urządzenie dobre również dla naszego zdrowia.Podnoszenie komfortu życia poprzez obecność klimatyzatora nie podlega dyskusji. Zarówno w pracy dla niwelowania zmęczenia, relaksu w domu, czy nieuciążliwej podróży samochodem, z klimatyzacją są możliwe bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

Świeże powietrze gwarancją nie tylko nie komfortu

Decydując się na montaż klimatyzacji warto wiedzieć, że obecnie produkowane klimatyzatory oferują nie tylko chłodzenie powietrza, ale i inne funkcje. Wiele z nich posiada inwertery mogące powietrze ogrzewać, a także je odpowiednio nawilżać albo osuszać. Jest to nie tylko szczególnie ważne dla dzieci, czy osób starszych lub alergików, ale z racji postępującej degradacji środowiska naturalnego, również dla osób młodych i całkowicie zdrowych. Regulacja poziomu wilgotności jest o tyle istotna, że wilgotne środowisko będzie idealne dla rozwoju grzybów, pleśni oraz bakterii, a z kolei powietrze zbyt suche może podrażniać błony śluzowe i wysuszać nadmiernie skórę.Klimatyzatory dobrej klasy –• posiadają specjalne filtry neutralizujące z powietrza drobnoustroje, kurz i pyły, a niektóre są wyposażone również w jonizatory powietrza;
• odświeżają powietrze, eliminując nieprzyjemne zapachy;
• mają cichą pracę, zapewniając komfort nawet nocą;
• zapewniają komfort termiczny zarówno latem, jak i w chłodniejszych porach roku.Nowoczesne inwertery pomagają utrzymywać optymalną temperaturę przez całą dobę;
• są energooszczędne, a najlepsze z nich pracują w klasie energooszczędnej A+++.

Czy klimatyzator może szkodzić zdrowiu?

Nie ma co ukrywać, że stare klimatyzatory, wyprodukowane przed dekadą lub dwiema nie są pod względem technologicznymi tymi z dzisiaj. Wymagają przede wszystkim regularnego i specjalistycznego serwisowania, gdyż skraplająca się w nich wilgoć, prowadzić może do powstawania w filtrze pleśni, grzybów czy być pożywką dla bakterii, które następnie mogą znaleźć się w źle przefiltrowanym powietrzu wewnątrz mieszkania.Obecnie produkowane klimatyzatory mają szereg funkcji niedostępnych klimatyzatorom starszej generacji –• dzięki wysokiej jakości filtrom dokładnie oczyszczają powietrze;
• wiele z nich ma funkcję samooczyszczania, dzięki której klimatyzator jest osuszany od wewnątrz, gdzie nie powstają szkodliwe siedliska wilgoci;
• obecne filtry są tak łatwe czyszczeniu, że najprostsze z nich można czyścić samodzielnie albo łatwo wymieniać na nowe;
• nowoczesne klimatyzatory mogą dysponować filtrami oczyszczającymi powietrze z zawiesin o rozmiarach 0,1 µm.

Wybieranie klimatyzatora

Nowoczesny klimatyzator jest urządzeniem przyjaznym zdrowiu i zapewniającym wysoki komfort zarówno w pomieszczeniach prywatnych, jak i biurach, sklepach, czy budynkach użyteczności publicznej. Jednakże pomimo tego ciągle pozostają dylematy odnośnie do sprzętu, jaki wybrać dla siebie. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie firma montująca klimatyzację, gdyż tylko fachowcy potrafią dobrać optymalnie urządzenie chłodnicze do każdego rodzaju pomieszczenia, czy też budynku.

Boisz się klimatyzacji? Niepotrzebnie! Wyjaśniamy, jak to działa!

Wiele osób ceni sobie przyjemny chłodek, który owiewa pomieszczenie w trakcie gorących dni, sprawiając, że w biurze czy domu można złapać chwile przyjemności. Jednak zanim zdecydują się na montaż systemu klimatyzacyjnego, mają wiele obaw o jego sprawność, sposób działania i skuteczność ekonomiczną. Dlatego postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Serwis klimatyzacji

Kim jesteśmy? Nasz zespół składa się z profesjonalistów, którzy na klimatyzacji zjedli zęby. Zajmujemy się montażem klimatyzacji oraz jej konserwacją. Wiemy wszystko o tych systemach, dlatego z chęcią będziemy Ci doradzać przy podejmowaniu decyzji. Niezależnie od tego, czy szukasz systemu klimatyzacyjnego do biura czy domu, znajdziesz u nas informacje na ten temat oraz poradę, czy to się w ogóle opłaca oraz jaki system wybrać najlepiej. Kierujemy się dobrem Klientów i ono jest dla nas najważniejsze.

Profesjonalny serwis klimatyzacji

Inną zaletą regularnego serwisu jest oczywiście sprawność układu. Naprawa klimatyzacji jest zwykle czasochłonna i droga, bowiem zdarza się tylko wówczas, gdy dojdzie do większych zaniedbań w konserwacji urządzenia lub gdy będzie ono już pracowało przez wiele lat. Tymczasem jeśli Twoja klimatyzacja w biurze będzie serwisowana regularnie, zgodnie z naszymi zaleceniami, wówczas nie spotkasz żadnych problemów, a my zadbamy, by jej żywotność była jak najdłuższa. Masz na to nasze słowo!

Klimatyzacja w biurze

Nie będziemy Cię zmuszać do klimatyzacji. Prawdę powiedziawszy nie do każdej przestrzeni się ona nadaje. Jednak mitem jest to, że niektóre osoby nie mogą przebywać w jej towarzystwie. Wynika to bowiem tylko ze sposobu jej użycia oraz serwisu. Zapewniając systemom klimatyzacji w domu odpowiednią opiekę fachowców regularnie, pozbywasz się problemu z niedrożną instalacją, a co za tym idzie drobnoustroje nie rozwijają się pod Twoim nosem. To sprawia, że klimatyzacja staje się bezpieczna.

Klimatyzacja w mieszaniu

Czy masz kupić klimatyzację do swojego domu? I tak, i nie! Zależy od przestrzeni, którą chcesz chłodzić oraz od konstrukcji budynku. Dlatego nie podejmuj decyzji na podstawie nikłych przesłanek. Skontaktuj się z nami i dowiedz więcej o całym systemie oraz o ograniczeniach, jakie posiada. Dzięki temu klimatyzacja automatyczna w Twoim domu będzie mogła działać najdoskonalej i zapewnić Ci energooszczędne gospodarowanie energią. Podobnie jest z biurem. Dowiedz się, jakie urządzenia możesz wybrać i pozwól, że pomożemy Ci w podjęciu decyzji.

Naszą misją jest pomagać naszym klientom

Ostatnim mitem jest energooszczędność. Dobrze działająca, nowoczesna klimatyzacja domowa czy biurowa posiada specjalne systemy, które ograniczają pożytkowanie energii przez system. Co więcej, dzięki temu można zadbać o lepszą termoizolację pomieszczenia i dopasować temperaturę mieszkania, domu czy biura do sposobu funkcjonowania w nich. Dlatego nie wahaj się dowiedzieć więcej i skontaktuj się z nami!

Czy instalacja klimatyzacji jest potrzebna tylko na lato?

Możliwość łatwego regulowania temperatury wewnątrz pomieszczeń to zdecydowanie największa zaleta systemu klimatyzacji. Jest on niezwykle przydatna zarówno latem, jak i zimą. Oczywiście pod warunkiem, że obsługuje stosowną funkcję.

O czym mowa? Oczywiście o mechanizmie grzania. Pozwala na to wbudowana pompa ciepła, jak również odpowiednio dobrane zawory. Dzięki temu system pozyskuje powietrze z zewnątrz, ogrzewa je, a następnie wtłacza do wnętrza. Tym właśnie sposobem zwiększa się temperatura, dzięki czemu instalacja klimatyzacji okaże się przydatna nie tylko latem, ale też w okresie jesienno-zimowym, kiedy to temperatury na zewnątrz zbliżają się do zera.

Czy klimatyzator może zastąpić grzejniki?

Ze względu na szeroką ofertę rynkową, z łatwością można znaleźć sprzęty wyróżniające się parametrami technicznymi dostosowanymi nawet do najostrzejszych wymagań. Należy jednak zachować ostrożność podczas zastępowania grzejników klimatyzatorami. Sprzęty te mogą okazać się niewystarczające, by skutecznie ogrzać cały dom lub mieszkanie. Zwłaszcza że muszą wtedy zostać zamontowane w wielu miejscach, a to nie zawsze jest możliwe.

Nie ulega jednak wątpliwości, instalacja klimatyzacji może stanowić doskonałe uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego. Odpowiednio dobrane sprzęty odciążą grzejniki, sprawią również, że będą mogły być rzadziej używane. Wszystko to przekłada się na szereg korzyści, o których na pewno warto wspomnieć.

 • Klimatyzatory z funkcją grzania mogą zapewnić znaczne oszczędności energii – głównie ze względu na krótszą pracę grzejników.
 • Jest to świetny sposób na wyeliminowanie strat cieplnych – jeżeli wykorzystywany system grzewczy nie daje rady, nowoczesna klimatyzacja stanowić będzie świetną pomoc. Przełoży się to oczywiście na poprawę jakości codziennego życia.
 • Nowoczesne klimatyzatory mogą być używane przez okrągły rok – latem zagwarantują jakże potrzebną ulgę, zimą natomiast sprawią, że niskie temperatury za oknem przestaną być takich problemem.
 • Klimatyzacja może okazać się głównym system grzewczym w małych pomieszczeniach – a więc wszędzie tam, gdzie parametry dostępnych sprzętów będą po prostu wystarczające.

Czy warto instalować klimatyzację zimą?


Przedstawione wyżej informacje pozwalają odpowiedź na pytanie najważniejsze. Biorąc pod uwagę możliwości obecnie produkowanych i sprzedawanych sprzętów, okaże się to jak najbardziej opłacalne. Głównie ze względu na sposób działania klimatyzatorów, które są w stanie znacząco poprawić komfort przebywania w konkretnym pomieszczeniu. Bez względu na to, czy mowa jest o salonie, sypialni czy pokoju gościnnym. Sprzęt ten zdecydowanie rozszerzy opcje sterowania ciepłem w mieszkaniu, domu, biurze czy też gabinecie.

Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o tym, że instalacja klimatyzacji będzie miała sens tylko wówczas, gdy dotyczyć będzie urządzenia odpowiednio dostosowanego do miejsca, w którym ma działać. Wymaga to oczywiście dokładnego przeanalizowania parametrów technicznych. Nie bez znaczenia będzie ponadto sposób i miejsce montażu klimatyzatora.

W obu sprawach pomóc może ceniony producent systemów klimatyzacji, który jest w stanie spełnić konkretne wymagania. Dostarczy właściwy sprzęt, a także skonfiguruje go w taki sposób, aby jego praca rzeczywiście pozwoliła na poprawę komfortu codziennego życia. Przez okrągły rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych czy też intensywności oraz częstotliwości eksploatacji całego systemu.

Dlaczego wentylacja w firmie jest taka ważna?

Właściwy obieg powietrza w budynku to podstawa. Starannie dobrany system wentylacji pozwala uniknąć wilgoci, która jest przyczyną powstawania pleśni i może zagrażać zdrowiu przebywających w nim osób. Zapewnia poprawę jakości powietrza. Zwiększa komfort w miejscu pracy. Wentylacja eliminuje nieprzyjemne zapachy, tak charakterystyczne na przykład dla niektórych hal produkcyjnych czy magazynowych. Ogrzewa lub schładza powietrze, zabezpieczając stałą temperaturę, tak istotną w przypadku choćby magazynów, gdzie przechowywane są towary wrażliwe na duże wahania słupka rtęci. Właśnie dlatego wydajny system wentylacyjny może okazać się kluczowy dla sprawnie funkcjonującej i dobrze zarządzanej firmy.

Firma wentylacyjna I-MATIC w kompleksowy sposób opracowuje i instaluje systemy wentylacyjne. Nasi specjaliści – dzięki wieloletniemu doświadczeniu – doradzają, jak wybrać optymalne pod względem eksploatacji  rozwiązania. Pomagają zbudować system wentylacyjny dla szerokiej gamy obiektów. Są to pomieszczenia biurowe, domy oraz mieszkania, fabryki, zarówno małe jak i wielkopowierzchniowe sklepy, budynki użyteczności publicznej.

Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym od wentylacji w celu wybrania najbardziej optymalnego rozwiązania.

Luksus w standardzie

Do najistotniejszych czynników wpływających na rosnącą popularność klimatyzatorów w Polsce można zaliczyć: wzrost wymogów technicznych powstających inwestycji, wzrost oczekiwań Polaków odnośnie standardów pracy i życia codziennego, a także spadek cen urządzeń klimatyzacyjnych oraz wzrost ich jakości i efektywności.


 System klimatyzacji nie tylko ochładza i ogrzewa powietrze, ale również oczyszcza je, nawilża, a nawet może poprawić, poprzez proces filtrowania i jonizowania, jego jakość. Jest on również dobrym rozwiązaniem dla alergików. Współczesne klimatyzatory są ciche i łatwe w obsłudze, a komfort ich sterowania zapewnia pełna automatyka. Proces doboru klimatyzacji najlepiej rozpocząć w fazie projektowania lub budowy domu. Najczęściej jednak decydujemy się na montaż klimatyzacji w momencie, gdy dom jest już wybudowany. W obu przypadkach należy skorzystać ze wsparcia fachowca. Klimatyzatory typu split i multi-split składają się z agregatu – jednostki umieszczonej na zewnątrz budynku i panelu wewnętrznego, zainstalowanego w klimatyzowanym pomieszczeniu.Wybierając urządzenie warto sprawdzić, czy cicho pracuje. Równie istotne są funkcje: automatycznego regulatora nawiewu, szybkiego osuszania parownika – zapobiega zagrzybianiu instalacji oraz „powerfull”, która pozwala na szybkie schłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia. Nie bez znaczenia dla naszego codziennego komfortu są również poziom hałasu, system filtracji, dostępne funkcje, wzornictwo oraz okres gwarancji. Standardem jest zestaw filtrów oczyszczających powietrze, a przydatną opcją są też czujniki ruchu. Z kolei technologia inwerterowa pozwala na dostosowanie mocy urządzenia do temperatury panującej w pomieszczeniu. W zależności od sposobu montowania, klimatyzatory można podzielić na urządzenia: ścienne, kasetonowe przyczepiane do sufitu – tu optymalnym rozwiązaniem jest wybór urządzenia czterokierunkowego oraz ścienno-przysufitowe, przytwierdzane do stropu lub ściany. Innego typu propozycją są klimatyzatory kanałowe, które umieszcza się między sufitem podwieszanym, a stropem lub na strychu. Po odpowiednim przygotowaniu, czyli nawilżeniu i oczyszczeniu, schłodzone powietrze jest rozprowadzane do pomieszczeń przez kanały i nawiewniki. Główna zaleta tego systemu polega na tym, że w pomieszczeniach nie słychać hałasu urządzeń klimatyzacyjnych. Miejscem wymagającym szczególnej uwagi jest kuchnia – pomieszczenie, w którym nieustannie powstają nowe zapachy. W tym przypadku standardowe rozwiązania mogą być niewystarczające, dlatego warto pomyśleć o okapie kuchennym zintegrowanym z systemem wentylacji i klimatyzacji. Urządzenie to przede wszystkim pochłania parę wodną, wilgoć, zapachy i zanieczyszczenia oraz chroni powierzchnie ścian oraz mebli przed osadzaniem się tłuszczu. Klimatyzacji nie można rozpatrywać w oderwaniu od innych układów instalacyjnych w domu. Współczesne rozwiązania dążą do integracji wszystkich struktur –  i tych odpowiedzialnych za ogrzewanie, i tych za wentylowanie i klimatyzację. System, który scala w jeden organizm trzy wymienione wyżej układy, to system ogrzewania powietrznego rozbudowany o centralę klimatyzacyjną. Inną propozycją, która zapewnia komfortową temperaturę w domu, jest wentylacja nawiewno-wywiewna. Jej najważniejszym elementem jest centrala wentylacyjna zwana rekuperatorem, w której znajduje się wymiennik ciepła, dwa wentylatory: nawiewny i wyciągowy oraz filtry powietrza. W systemie tym nawiew świeżego powietrza, jak i usuwanie zużytego, odbywa się mechanicznie. Służy on głównie do ogrzewania, ale układ ten może być również wykorzystany do chłodzenia powietrza w domu. Do obniżania temperatury można również wykorzystać pompę ciepła o odwróconym biegu grzanie –  chłodzenie. Chłodzenie to coraz popularniejsza forma wykorzystania pomp ciepła. Urządzenie jest traktowane jako wytwornica tzw. wody lodowej, którą wykorzystuje się do chłodzenia wnętrz przez obieg chłodzący – ten sam, który w zimie służy do ogrzewania pomieszczenia lub chłodzenia poprzez dedykowany obieg chłodniczy. Woda lodowa może być także wykorzystana przez klimakonwektory, czyli chłodzenie powietrzem. Podstawowym wymogiem, gwarantującym skuteczność działania, jest odpowiednie zaprojektowanie i właściwa obsługa klimatyzacji. Błędem, który często popełniają użytkownicy, jest ustawianie zbyt niskiej temperatury powietrza. Skutkiem tego może być ciągłe przeziębienie, a nawet zawroty głowy. Instalując klimatyzację warto wiedzieć, że może nam ona zaoferować wiele dodatkowych korzyści. Zestaw podstawowych filtrów oczyści powietrze z kurzu, dymu tytoniowego, roztoczy, zarodników grzybów i pleśni, pyłków roślin, a także sierści zwierząt, nieprzyjemnych zapachów oraz niektórych bakterii i wirusów. Warto rozważyć możliwość zamontowania w niej również filtra antybakteryjnego, który charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi oraz bakteriobójczymi. Bardzo ciekawy jest filtr uwalniający witaminę C oraz generator jonów ujemnych, który znacząco poprawia jakość powietrza. Wszyscy, którzy cenią w domu przyjemną aurę zapachową, mogą wykorzystać klimatyzację do aromatyzowania pomieszczeń. W zależności od technologii, można wybrać metodę zimnej dyfuzji lub nebulizacji. Zaletą zimnej dyfuzji jest naturalne wykorzystanie parowania substancji zapachowych i ich równomiernego rozprzestrzeniania w pomieszczeniach. Nebulizacja zaś polega na rozbijaniu molekuł substancji zapachowych na mikrocząstki, co przekształca je w stan gazowy.

Luksus w standardzie